12 Mayıs 1971 Mersin doğumlu olan, Dr. Burak Turna ortaokul ve lise eğitimini Mersin Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra 1998 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı’nda üroloji ihtisasına başladı. Öğrenciliği döneminde İngiltere’nin Leeds şehrinde St. James Hospital’da cerrahi stajı ve üroloji asistanlığı sırasında İngiltere’nin Guildford şehrindeki Royal Surrey County Hospital’de genel cerrahi rotasyonu yaptı. Üroloji asistanıyken, General Medical Council’ın sınavlarını başarıyla geçerek İngiltere’de tıp doktoru olarak çalışma hakkını elde eden ilk Türk doktorlardan biri oldu. Mayıs 2003’te üroloji uzmanı olduktan sonra Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde uzman doktor kadrosunda çalışmaya başladı. Aynı yıl içerisinde Avrupa Üroloji Derneği yazılı ve sözlü board sınavını geçerek “Fellow of the European Board of Urology” ünvanını almaya hak kazandı.

2004 yılında “European Urological Scholarship Programme” kapsamında İskoçya’nın Edinburgh şehrindeki Western General Hospital’da ‘’ Endoüroloji’’ alanında , 2006-2007 yılları arasında A.B.D’nin Cleveland şehrindeki Cleveland Clinic’te ‘’Laparoskopik ve Robotik Üroloji’’ alanında çalıştı. Üroloji Doçenti ünvanını 2010 yılında alan Dr. Turna, alanında başarılı çalışmaları nedeniyle aynı yıl içerisinde Avrupa Üroloji Derneği’nin Üroteknoloji Alt Grubu’na Board Üyesi olarak seçilen ikinci Türk oldu.Dr. Turna halen Endoüroloji Derneği ve Türk Üroloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Bugüne kadar yayımlanan yaklaşık 100 adet ulusal ve uluslararası yayını bulunan ve toplam 10 kitapta da bölüm yazdı. 2010-2016 yılları arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Bilimler Başkan Yardımcılığı, Doçent Temsilciliği ve Ürogenital Cerrahi Eğitim Programı Başkanlığı görevlerini yürüten Dr. Turna 2014 yılında yaptığı başarılı çalışmalardan dolayı o yıl Türk Üroloji Derneği Bilim ödülüne layık görülmüştür Birçok ulusal ve uluslararası bilimsel toplantıda konuşmacı, eğitmen ve misafir cerrah olarak görev alan Dr. Burak Turna, 2015 yılında İzmir’de düzenlenen’’26.Dünya Videoüroloji kongresi’’nin eş başkanlığını yapmıştır.2016 yılında Üroloji Profesörü ünvanını alan Dr. Turna’nın temel ilgi alanı, Laparoskopik ve Robotik Ürolojik Cerrahidir ve bu alanda ülkemizdeki en deneyimli akademisyenlerden birisidir. Dr. Turna, 2017 yılında genç üroloji doktorlarına yönelik İngilizce olarak yayımlanan ‘‘Practical Tips in Urology’’ isimli kitabı yazdı. Halen Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı’nda Öğretim Üyesi olarak çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Burak Turna evli ve 2 çocuk babasıdır.