18 Ekim 2020 Ürolojide son Teknolojik Devrim: Rezum

Ürolojide son Teknolojik Devrim: Rezum

Rezum Nedir?

Rezum teknoloji ürolojideki en son teknolojik atılımdır. Yaşa bağlı prostat büyümesi olan hastalarda radyofrekans enerji ile büyümüş prostat dokusunun su vaporizasyonu ile yok edilmesi amaçlanır.

Rezum Nasıl Yapılmaktadır?

İşlem kapalı (endoskopik) yöntem ile uygulanmaktadır. Prostat dokusuna idrar yolunda geçen kamera ile girildikten sonra küçük iğneler saplanır. Bu iğneler ile dokuda ablatif(eritici/yok edici) bir etki gerçekleştirilir ve büyümüş doku tahrip edilerek ortadan kaldırılır.

Rezum Neden Devrim Niteliğindedir?

Rezum işlemi ameliyat olamayacak kadar büyük sağlık sorunu olan veya yaşlı hastalar için devrim niteliğindedir. Çünkü lokal anestezi altında yapılabilir. İşlem en büyük prostatlarda bile başından sonuna sadece 10 dakika civarı sürer. Hastalar aynı gün evlerine gidebilir.

İyileşme süresi daha uzun olan diğer tedavi metodları ile karşılaştırıldığında Rezum sonrası hastalar daha hızlı gündelik yaşantılarına dönerler.

Bir diğer işlemden büyük fayda gören yaş grubu da prostat büyümesi olan daha genç erkek hasta grubudur. Bu hastalar klasik yöntemlerle tedavi olduklarında daha sık olarak geri boşalma (retrograd ejekülasyon) problemleri çekebilmektedirler. Oysa Rezum sonrası geriye boşalma probleminin görülme olasılığı sadece %1 civarındadır.

Rezum Etkisini Ne Zaman gösterir?

Rezum tedavisinin etkinliği özellikle işlem sonraki 2-3. haftada belirginleşmektedir. Ancak etkinlik 6 haftaya kadar uzayabilmektedir.

Rezum İşlemi Güvenli Midir?

Rezum işlemi dünyanın gelişmiş ülkelerinde 2017 senesinden beri güvenle uygulanmakta ve dünya genelinde bugüne kadar 35.000 hasta başarı ile tedavi edilmiştir. İşlem esnasında idrar kanalının (üretra) zarar görmemesi için güvenlik önlemlerine sahiptir.